Nezapomeňme
Díky za svobodu! Čím více ji užíváme, tím více jsme lidmi. Její skutečnou hodnotu pochopíme, teprve když ji ztratíme. Co je svoboda slova, pochopil v sedmdesátých letech čistič výloh, který pro přátele opsal báseň Jaroslava Seiferta – a přišli si pro něj pánové z StB. Co je svoboda pohybu, si uvědomil malý chlapec, jehož rodiče zůstali v zahraničí a státní orgány mu umožnily setkat se s nimi až po deseti letech. Co je svoboda shromažďování, vtloukli policajti obušky do hlavy skupině mladých lidí, kteří se sešli, aby dali najevo nesouhlas se zbytečným kácením stromů. A proč to připomínáme? Abychom nezapomněli, jakou hodnotu má svoboda, a abychom o ni nepřišli.
Svoboda! Už 30 let si užíváme její plody: máme svobodu slova a volný přístup k informacím, můžeme volně vybírat a měnit povolání, podnikat, cestovat, zakládat spolky, dělat umění, vyznávat Boha podle osobního přesvědčení a mnoho dalšího. I dnes, kdy slavíme 30 let svobody, jsme ale znepokojeni tím, co se děje u nás i v zahraničí. Obáváme se, abychom nezodpovědným chováním o svobodu nepřišli nebo si nenávratně nezničili přírodu. Chceme-li žít ve svobodě, radosti a poctivosti, musíme je okolo sebe pěstovat – doma, mezi přáteli, ve svém městě či vesnici i v politice. Spojuje nás láska ke svobodě a úcta k těm, kteří se o ni v minulosti zasadili.
Sláva svobodě! Sláva všem svobodným lidem dobré vůle!
Paměť národa
Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy — nacismus a komunismus. Příběhy pamětníků ukazují, jak tyto režimy ovlivňovaly životy jednotlivců, a umožňují nahlédnout jejich podstatu.
Paměť národa je přístupná pro všechny zájemce, registrované i neregistrované, pro studijní účely jako další pramen poznávání minulosti nebo pro poučení o naší historii.
Sbírku Paměť národa spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum (latinsky po válce), založená v roce 2001 novináři a historiky, kteří si uvědomili, jak podstatné je zaznamenat osobní vzpomínky na druhou světovou válku a komunismus.
Post Bellum sbírku spravuje ve spolupráci s partnerskými organizacemi – Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Při dokumentaci a archivaci svědectví spolupracuje Post Bellum také s Českou televizí a desítkami partnerů z Evropy, Ruska, USA a dalších zemí.
Kontakty
Post Bellum, o.p.s.,
Palác Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1
Koncert pro Paměť národa /
Sametový balíček
Olga Plchová
(+420) 602 962 051
info@nezapomenme.cz
Kontakt pro města
Martin Kroupa
(+420) 721 258 816
martin.kroupa@postbellum.cz
Ceny Paměti národa /
Produkce
Zbyněk Jurkovský
(+420) 724 928 724
zbynek.jurkovsky@postbellum.cz